Главное
Минск
Эксклюзив
Деньги и власть
В мире
Кругозор
Происшествия
Финансы
Недвижимость
Спорт
Авто
Леди
42
Ваш дом
Афиша
Ребёнок.BY
Про бизнес.
TAM.BY
Новости компаний

Программы и проекты TUT.BY

Общество


Ідэя фэстывалю належыць Леаніду Міндліну - стваральніку студыі "Палітыка" на БТ, суаўтару фільмаў "Звычайны прэзыдэнт" і "Страх", ды колішняму вядучаму "Рок-Кароны" й "Кроку" Віталю Сямашку, а таксама колішняму намесьніку старшыні нацыянальнае тэлерадыёкампаніі, цяперашняму віцэ-прэзыдэнту БАЖ Эдуарду Мельнікаву.

Фэстываль "Эфір'2001" закліканы даць беларускім прафэсійным тэлевізійнікам магчымасьць прадэманстраваць свае творчыя здольнасьці. Гэта азначае, што на Беларускай Тэлевізіі такіх магчымасьцяў не існуе. На меркаваньне Эдуарда Мельнікава, прафэсіяналы сыходзяць зь Беларускае Тэлевізіі. Такім чынам, нашае першае пытаньне да спадара Мельнікава:

RR: - Чаму прафэсіяналы сыходзяць з БТ?

Э.М.: - Па-першае, БТ так і не навучылася зарабляць грошы. Па-другое, БТ ня мае дзе зарабляць грошы. Таму што беларуская эканоміка… самі ведаеце, якая яна. А па-трэцяе, прафэсіяналы на БТ маглі бы ўтрымацца, але прафэсіянальны клімат на БТ вельмі дрэнны: прафэсіяналаў зьневажаюць, асабліва, калі гэта рэдактар ці рэжысэр. Любы прафэсіянал у журналістыцы - гэта незалежная думка - "мая асабістая думка". За гэта паважаюць гледачы. Але зь якой незалежнай думкай пагодзіцца, напрыклад, старшыня? Я не знаёмы з Чыкіным. Магчыма, гэта добры чалавек. Але калі сыстэма працуе на тое, каб у цябе не было такой думкі, значыць ня будзе й тэлевізіі.

RR: - Спадар Міндлін, вашая вэрсія: чаму Беларуская Тэлевізія ня здольная канкураваць хаця бы з расейскімі каналамі?

Л.М.: - Увогуле, існуе праблема, якая не вырашаецца. Прафэсіянал ня будзе працаваць сёньня на тэлебачаньні. Яны ня знойдуць прафэсіяналаў у сваім асяродку. Таму будуць прыходзіць зімоўскія, казіяткі, якія ня могуць працаваць. Калі паглядзець на твар Казіяткі, бачна, што ён хацеў бы штосьці рабіць пад Дарэнку, але ня мае адпаведнае школы. Да таго ж, як працаваць, калі табе ставяць не журналісцкую, а прапагандысцкую задачу. Вось мы заўсёды наяжджаем на АТН, але гэтая сыстэма пасьпяхова выконвае сваю задачу. Толькі не інфармацыйную, а прапагандысцкую, агітацыйную задачу. Сродак масавае інфармацыі. Якая там масавая інфармацыя ў АТН! - фабрыка мрояў, як у Галівудзе ў 1930-х гадох. Яны жадаюць, каб уся краіна была нібы дэкарацыя, дзе існуе адзін актор. І каб ён блытаўся ў той дэкарацыі. Ну, ён і блытаецца… Калі я сыходзіў з БТ, там была такая задача - стварыць Галівуд. Аднойчы тэлегрупа паехала ў Ліду на завод. Для гэтай групы прывезьлі нейкія дэталі, каб лінія працавала. 30 хвілінаў - усё, зьнялі, зьехалі. Я прапанаваў, давайце пасадзім усіх працаўнікоў перад тэлевізарамі, хай кормяцца тэлесьняданкамі, тэлеабедамі й тэлевячэрамі ды атрымліваюць тэлегрошы. Я сказаў тады, што гэта немагчыма. Па-першае, тэлебачаньне - гэта не кіно, па-другое - у нас не Галівуд, а па-трэцяе - не чарлі-чапліны робяць гэтую справу. Таму прафэсіянал раней ці пазьней сыдзе адтуль і знойдзе сабе іншую працу.

Э.М.: - Калі чалавек зарабіў на заводзе 80 000, а па БТ кажуць, што ён добра жыве, ніякая прапаганда не дапаможа.

В.С.: - Справа ў тым, што на сёмы год свайго кіраваньня наш "верховный главнокомандующий" зразумеў, што для прапаганды свайго іміджу й свайго сьветлага вобразу трэба мець афарбоўку ў выглядзе добрых перадач. На апошняй сустрэчы з тэлевізійнікамі ён гэта дакладна сфармуляваў: зрабіце мне БТ такім, як НТВ. Пры гэтым ён за 7 жа гадоў не зразумеў, што НТВ мае папулярнасьць ня толькі таму, што ў апошнюю студыю ўкладзены мільён даляраў, але таму, што на поўны голас вяшчаюць людзі, якія прафэсійна займаюцца тэлевізіяй гады й гады. А 6 гадоў таму Кісель са сваім прозьвішчам, якое шмат чаго кажа, сказаў людзям, якія працавалі дзясяткі гадоў: "Вы, яйкагаловыя, калі ня хочаце казаць тое, што трэба, а гаворыце ня тое й запрашаеце ня тых, - значыць, вы будзеце на вуліцы, а з вуліцы ж мы набярэм тых, хто будзе гаварыць, што нам трэба". У гэтым уся праблема - ёсьць жаданьне афарбаваць сябе ў НТВ, і няма разуменьня таго, што гэта ўзровень прафэсіі й узровень свабоды.

Э.М.: - У кожнага чалавека свая ступень свабоды. Чалавек мусіць быць свабодным, калі ён мантажуе фільм ці піша тэкст. А хочуць зрабіць так, каб ён быў свабодны, але так, як трэба для кагосьці. Так не бывае.

RR: - Цяперашняя беларуская ўлада паміж прафэсіяналізмам і прапагандай робіць выбар на карысьць прапаганды?

Э.М.: - Не здараецца такіх цудаў: няма прафэсіяналізму - няма й прапаганды.

В.С.: - Цяперашняя ўлада апынулася перад сьцяной, якую не жадае й ня можа абысьці. Яна будзе біцца ў яе лобам да свайго сканчэньня.

Э.М.: - Прафэсійна працаваць - гэта дыхаць, проста дыхаць, і ўсё, і няма праблемаў.

В.С.: - Ёсьць чыста прафэсійная вельмі парадаксальная сытуацыя. У Беларусі ёсьць вельмі шмат майстроў тэлебачаньня й кінадакумэнталістыкі, якія ў прафэсійным міжнародным асяродку бяруць прызы, рэпрэзэнтуюць краіну й якія нароўні зь іншымі прафэсіяналамі могуць гаварыць. Але гэтыя людзі не даходзяць да масавай сьвядомасьці тэлегледачоў. Назавіце мне хоць адну сёньняшнюю "зорку", якая б мела павагу ў прафэсійным асяродку. Баюся, такога ня будзе. Мы хочам паказаць, хто ёсьць хто. Трэба паказаць, што ў нас ёсьць крытэр прафэсіі, аб'ектыўнасьці й мастацкасьці. І яшчэ. Мы вельмі баімся, што ў постлукашэнкаўскай рэчаіснасьці, якая раней ці пазьней узьнікне, на тэлебачаньньне, - а гэта вельмі салодкі кавалак, - палезуць так, як атрымалася шэсьць гадоў таму, людзі, якія ня маюць аніякага дачыненьня да прафэсіі, але якія маюць вялікія дэмагагічныя языкі. У гэтым сэнсе - ідэя фэстывалю - гэта праца на будучыню.

RR: - Ці не атрымаецца фэстываль кірмашоў для замежных вытворцаў дэклярацыяй магчымасьцяў. Каб прадаць сябе на Захад?

Л.М.: - Ані ў якім выпадку - наш фэстываль будзе. Захаду ў тэлевізійным сэнсе мы не патрэбны. У іх ёсьць свае падыходы да таго, як робіцца тэлебачаньне.

В.С.: - На Захадзе хапае сваіх вытворцаў. І, дарэчы, ня менш таленавітых, чым беларусы. Я ўжо не кажу пра тэхнічныя магчымасьці, якія ў іх неабмежаваныя, а ў нас абмежаваныя. Нашага нэрва, нашае праўды ў іх няма.

Л.М.: - Я асабіста лічу, што будзе той час, калі ўсе мы зможам працаваць у нашай краіне.

Севярын Квяткоўскі

Радыё Рацыя

Комментарии с форума

  • ya_ya_talks78 30 января 2017 в 07:48 из Беларуси

    святая простота, депозиты, крутой бин, теперь

  • Watchdog 30 января 2017 в 09:50 из Беларуси

    А где вариант "и в валюте, и в рублях"?

  • Gelch 31 января 2017 в 11:18 из Беларуси

    danik-rich (30.01.2017 15:36) писал(a):
    60% - нищие
    То, как одеты наши люди, на каких машинах передвигаются, сколько квартир строят в собственность, что покупают в магазинах - нищими не назовешь. Сотрудники красного креста, побыв 1 день в Минске со своей гумпомощью, хотели увезти ее обратно, им было не понятно, зачем нам помогать, видя как живет народ . Надо ценить то, что имеем и приумножать наше состояние. Все познается в сравнении.

  • Дядя с_дубиной 31 января 2017 в 18:17 из Беларуси

    Как уволился и ушел с зарплаты-уравниловки и подался в российский бизнес есть уже все!!!))) И вклады в том числе и не в Беларуси!) Хорошо, что решил съехать отсюда лет 10 тому назад.

  • dikar(ь) 31 января 2017 в 20:09 из Беларуси

    ЗВР в нацбанке. Или уже не народное достояние?

  • vicma 31 января 2017 в 21:47 из Беларуси

    Александр_talks32 (30.01.2017 09:28) писал(a):
    Все сбережения отобрало государство на свои нужды... Оставило только порвонные трусы,даже ниток нет,что бы зашить их.....
    По данным статистики у физ.лиц на счетах около 6 млд у.е. Так что основной отбор ещё впереди.Как то осенью зам. министра финансов называл ,что есть у них в запасе "План Б" правдо его лучше не применять, Так мне кажется это и есть "заморозка " валютных вкладов на неопределённый срок

  • f.a 1 февраля 2017 в 00:07 из Беларуси

    если у вас есть интернет и комп чтобы писать на форуме и трусы и нитки (см.выше) у вас тоже 100% есть хватит ныть

  • ilav 1 февраля 2017 в 09:31 из Беларуси

    Есть сбережения: 2 пары дырявых носков и протертые брюки. Могу дать поносить если интересно.

  • krugom_odni_vragi 1 февраля 2017 в 18:02 из Беларуси

    С какой целью интересуетесь? (с)

  • aleksey_pipchenko 1 февраля 2017 в 18:44 из Беларуси

    зарплата у 50% населения до 250 у.е. Какие сбережения?

  • Вася_Пупкин_talks99 1 февраля 2017 в 21:05 из Беларуси

    с такими ценами и поборами уже нет...

  • Степан_Лабовко 2 февраля 2017 в 12:26 из Беларуси

    Действительно глупый вопрос. Люди не живут, а тянут жизнь как могут. Какие сбережения?? Ну может у кого нибудь сбережения и есть, но у большинства людей сбережений нет и не будет. Так зачем задавать дурной и глупый вопрос. Или эти люди живут не в Беларуси??

  • teploizmeritel 3 февраля 2017 в 09:48 из Беларуси

    ответил честно.....есть 20 монгольских тугриков- привез из армейки

  • werkin 3 февраля 2017 в 22:50 из Беларуси

    Что и требовалось доказать, 61% на туте тунеядцы

  • valua5252 3 февраля 2017 в 23:29 из Беларуси

    ... мой счет в банке всегда открыт для ваших вкладов - кормчий.

  • victor947 4 февраля 2017 в 08:55 из Беларуси

    О каких сбережениях можно говорить при доходе в 300 рублей? А те что когда то собрал, государство прибрало к рукам в девяностые годы.

  • max8342 4 февраля 2017 в 09:06 из Беларуси

    Все мои сбережения в мешках под глазами.

  • Бабуся_Ягуся 4 февраля 2017 в 12:56 из Беларуси

    vicma (31.01.2017 21:47) писал(a):
    По данным статистики у физ.лиц на счетах около 6 млд у.е. Так что основной отбор ещё впереди.Как то осенью зам. министра финансов называл ,что есть у них в запасе "План Б" правдо его лучше не применять, Так мне кажется это и есть "заморозка " валютных вкладов на неопределённый срок
    И снова элегантная кулацкая подмена понятий и попытка навязать понятия о "роскоши" в форме критериев послевоенного времени. 6 млд уе - это как раз и получается средняя заработная плата за 1 месяц и 1 неделю на 1 среднестатистического жителя. Разве элементарный запас средств, необходимый для поддержания жизнедеятельности на 1 месяц, можно назвать сбережениями? Разве в семьях, где есть дети, можно жить "в ноль" от зарплаты до зарплаты? Может 5% населения и имеют сбережения (сумма, равная заработной плате за 1 год), остальные только думают, что у них есть сбережения. По моему мнению сбережениями нельзя называть даже средства, которые откладываются для совершения крупных покупок. Это накопления, а не сбережения. Типичный управленческий поверхностный опрос. Очевидно, какие вводы будут получены в результате некорректного опроса и какие организационные решения последуют.

  • 4140093 4 февраля 2017 в 20:20 из Беларуси

    Судя по тому как многие в комментах напряглись на счет налоговой, голосование не достоверно!

  • yastarimudr 5 февраля 2017 в 15:31 из Беларуси

    4140093 (04.02.2017 20:20) писал(a):
    Судя по тому как многие в комментах напряглись на счет налоговой, голосование не достоверно!
    Дело не в налоговой. Наше государство подобно гопнику - поэтому даже честно заработанное лучше не светить.

  • гыук60491 6 февраля 2017 в 09:54 из Беларуси

    Дядя с_дубиной (31.01.2017 18:17) писал(a):
    Как уволился и ушел с зарплаты-уравниловки и подался в российский бизнес есть уже все!!!))) И вклады в том числе и не в Беларуси!) Хорошо, что решил съехать отсюда лет 10 тому назад.
    При этом "Добавлено: 31.01.17 18:17 из Беларуси". Не пались, "дядя с_дубиной".

  • гыук60491 6 февраля 2017 в 09:59 из Беларуси

    Сбережения есть, в размере "чтоб пол года без работы продержаться". Хотя, нет, с постоянно растущими ценами и непомерными аппетитами семейки&Co, месяца на 3-4 хватит.

  • yura_schurski 6 февраля 2017 в 10:40 из Беларуси

    Для чего создавались всякие статцентры?Сбережения на вкладах давно им известны.Пытаются,наверное,пробить,что у населения под матрацом и каким из 400-х честных способов отьема денег у человека их взять.

  • Красный Командир 6 февраля 2017 в 12:24 из Беларуси

    Покажите президенту и правительству результаты опроса

  • ichbinich 6 февраля 2017 в 14:31 из России

    Красный Командир (06.02.2017 12:24) писал(a):
    Покажите президенту и правительству результаты опроса
    И так всем понятно, что аудитория тутбая это на 69% "успешные люди" предпочитающие укатанную бэшачку ци аудзи, покупке бюджетника...

  • Андрей_Казей 7 февраля 2017 в 02:30 из Европы

    Доброй ночи! Как не странно но мои смс не показывают. А зря. Плохого я не пишу почти, но тем не менее. Так вот мне есть сказать. Отдел Б, работники которого на всех форумах пишут какие богатые беларусы-привет. Давайте так, я проработал на госпредприятиях страны почти 16 лет, как только что-то заработаешь не видя семьи, то дерево сгнивает на счёте. Логично перевести все в уи. Но уи в основе снять трудно раньше времени и налог с дохода. Да мы ещё кушаем и немного работаем, что-то получаем деньгами... Точнее уже вы. Я уехал из РБ, прожил в одной из стран ес год. Скажу сразу, здесь такой вопрос в корне некорректный. Хоть на пять работ ходи, твои деньги никто не считает, отдай налог 30% и живи. К примеру:у меня сейчас зарплата больше минской раза в три, жилье оплачивает фирма(так принято здесь в основе если фирма не однодневка), еда дешевле чем в Минске примерно почти наполовину, условия работы лучше, деньги есть но хранить их где вопрос. Банк не даёт снять пенку, как вариант хранить дома. Лично я не храню, я путешествую, хорошо питаюсь, подаю что-то нищим, трачу на девочек прилично. Не знаю, живя в РБ

  • groza_snow_talks49 7 февраля 2017 в 08:51 из Беларуси

    mihean (05.02.2017 11:26) писал(a):
    В "Белках".
    в зеленых белочках

  • timur_soboleff 7 февраля 2017 в 10:31 из Беларуси

    Александр_talks32 (30.01.2017 09:28) писал(a):
    Все сбережения отобрало государство на свои нужды... Оставило только порвонные трусы,даже ниток нет,что бы зашить их.....
    И В НИХ ЗАВЕРНУТО ПАРУ ТЫСЯЧ ДОЛЛОРОВ!!!!!!!

  • timur_soboleff 7 февраля 2017 в 10:34 из Беларуси

    Андрей_Казей (07.02.2017 02:30) писал(a):
    Доброй ночи! Как не странно но мои смс не показывают. А зря. Плохого я не пишу почти, но тем не менее. Так вот мне есть сказать. Отдел Б, работники которого на всех форумах пишут какие богатые беларусы-привет. Давайте так, я проработал на госпредприятиях страны почти 16 лет, как только что-то заработаешь не видя семьи, то дерево сгнивает на счёте. Логично перевести все в уи. Но уи в основе снять трудно раньше времени и налог с дохода. Да мы ещё кушаем и немного работаем, что-то получаем деньгами... Точнее уже вы. Я уехал из РБ, прожил в одной из стран ес год. Скажу сразу, здесь такой вопрос в корне некорректный. Хоть на пять работ ходи, твои деньги никто не считает, отдай налог 30% и живи. К примеру:у меня сейчас зарплата больше минской раза в три, жилье оплачивает фирма(так принято здесь в основе если фирма не однодневка), еда дешевле чем в Минске примерно почти наполовину, условия работы лучше, деньги есть но хранить их где вопрос. Банк не даёт снять пенку, как вариант хранить дома. Лично я не храню, я путешествую, хорошо питаюсь, подаю что-то нищим, трачу на девочек прилично. Не знаю, живя в РБ копил,... Читать дальше...
    Чистой воды бред и брехня процентов на 99. Мы верим нашему БТ

  • Бабуся_Ягуся 11 февраля 2017 в 12:45 из Беларуси

    Разве слова "заначка" и "сбережения" синонимы?