Политика
Экономика и бизнес
В мире
Кругозор
Происшествия
Финансы
Недвижимость
Авто
Спорт
Леди
42
Ваш дом
Афиша
Новости компаний

Программы и проекты TUT.BY
  • Другие новости

Общество


Аляксандр Пукшанскі,

Аказваецца, яна — сваячка Шагала. А ў Бешанковічах святкавала дзень нараджэння.

«Для мяне яна — не аўтарытэт»

У наступным годзе ў ЗША пройдуць прэзідэнцкія выбары. Хілары Клінтан, жонка экс-прэзідэнта, абвясціла аб вылучэнні сваёй кандыдатуры ад Дэмакратычнай партыі. І палітолагі лічаць яе фаварыткай. Па традыцыі СМІ «перамываюць костачкі» кандыдатам. Сексуальны скандал — інтымная сувязь Біла Клінтана з Монікай Левінскі, якой сёлета споўнілася 42 гады, — таксама не забыты.

Па расійскіх тэлеканалах, улічваючы, мякка кажучы, «нелюбоў» Хілары да Расіі, у апошні час перыядычна згадваюць тую гісторыю. Моніка, пасля таго, як стала вядома пра яе сувязь з прэзідэнтам, стала ледзь не самай знакамітай жанчынай планеты.

Жыхары Бешанковіч, калі я пытаўся ў іх пра пані Моніку, рэагавалі па-рознаму. Адны ўсміхаліся і раілі пісаць пра нешта больш актуальнае. Іншыя казалі, што нічога пра гэта не чулі. А некаторыя чулі, але нічога канкрэтнага не ведаюць…

А ў музеі мой інтарэс выклікаў шчырае здзіўленне і смех.

— Ды ў Бешанковічах хто толькі не спыняўся! Пётр І спыняўся, магу распавесці і пра Кацярыну ІІ. А ў верасні 1821 года Аляксандр І у Бешанковічах мірыўся з гвардзейскім корпусам, які адправіў у паход у Літву пасля хваляванняў у Сямёнаўскім палку ў 1820 годзе… Пра Моніку таксама распавяду, хоць яна для мяне, скажам так, не аўтарытэт. Яна дакладна прыязджала ў Бешанковічы. Нават фота засталіся! — заінтрыгаваў Станіслаў Леаненка, галоўны захавальнік фондаў раённага гісторыка-краязнаўчага музея.

Некалькі версій

Сёння Бешанковічы мала чым нагадваюць былое яўрэйскае мястэчка. Дарэчы, краязнаўцы па-рознаму тлумачаць назву райцэнтра. Больш распаўсюджана версія, што яна пайшла ад слова «бешань», што азначае моцная плынь ракі. Ёсць і «яўрэйская» версія. Быццам бы два браты з Лепеля па прозвішчы Шэнкіны пасяліліся на тэрыторыі будучага мястэчка. Тады модна было выкарыстоўваць латынь. А ў перакладзе з гэтай мовы «бі» — гэта «два». Вось ад двух Шэнкіных і пайшла назва…

Навуковыя даведнікі па тапаніміцы распавядаюць, што назва Бешанковічы магла быць утворана ад цюркскага слова «беш», што азначае пяць. Такое імя давалася пятаму дзіцяці ў сям'і. Або назва ўзнікла ад прозвішча ці мянушкі з асновай «бешаны» (у сэнсе шалёны).

Станіслаў Леаненка пазнаёміў мяне з яшчэ адным краязнаўцам, Анатолем Крачкоўскім.

— Вось вам адна з маіх кніг пра Бешанковіцкі раён — там і пра Левінскі ёсць інфармацыя. На фота Моніка са сваякамі ля лодкі на беразе Заходняй Дзвіны. Пра Бешанковіцкі край я напісаў больш за 30 кніг, гісторыя «ўлезла ў мяне, як у шахцёра пыл». І ніяк не магу «адмыцца», — усміхаецца ён. — За 35 гадоў краязнаўства збіраў інфармацыю ў архівах Вільнюса, Гродна, Оршы, Полацка, Мінска і Віцебска. Калі ў Бешанковічах стваралі музей, была магчымасць у абласным архіве больш падрабязна вывучаць дакументы.

Фота з асабістага архіва краязнаўца Анатоля Крачкоўскага

Родам Анатоль Вячаслававіч з Докшыцкага раёна. Працаваў дырэктарам Бешанковіцкага музея, у рэдакцыі раённай газеты. Сярод ягоных кніг — «Край наш наддзвінскі», «Светлы бешанковіцкі куток», «Бачэйкава. Гісторыка-эканамічны нарыс».

— У Бешанковічах ёсць старыя яўрэйскія могілкі XVІІІ стагоддзя, на якіх пахаваны тысячы людзей. Сумная старонка ў гісторыі мясцовага яўрэйства — Вялікая Айчынная. Яўрэі з розных краін часта прыязджаюць у Бешанковічы. Прозвішчы сваякоў на помніках шукаюць, парадак на могілках наводзяць. І сям’я Левінскі там была, — працягвае ён.

Бэла выбрала Марка

Шмат карыснай для краязнаўцаў інфармацыі знайшлося ва ўспамінах дзядзькі Монікі. Вядома, што Моніка Сэміл Левінскі нарадзілася летам 1973 года ў Сан-Францыска. А ў Віцебску жыў яе дзядзька, родны брат бацькі.

— Міхаіл Сямёнавіч (Мойша Саламонавіч) Левінскі працаваў стаматолагам у Віцебску. Яго родны брат Беня Саламонавіч — бацька Монікі Левінскі. Жонка Міхаіла Сямёнавіча, у дзявоцтве Фокс, родам з мястэчка Бешанковічы. Менавіта туды ў жніўні 1987 года Міхаіл прывёз свайго брата Беню і яго дачку Моніку для знаёмства з роднымі. Эмігрыраваў у Ізраіль у 1999 годзе, — удакладняе Анатоль Крачкоўскі.

На жаль, звязацца са спадаром Левінскі не атрымалася. Ці жывы ён? Ні ў скайпе, ні ў папулярных сацыяльных сетках яго прозвішча няма. Мяркуючы па яго ўспамінах, надрукаваных у 1990-я ў часопісе «Огонёк», Міхаіл Левінскі быў чалавекам з гумарам:

«Я лячу гэтыя зубы ўжо 40 гадоў. І, вы ведаеце, лепшымі яны не сталі, нягледзячы на „Блендамед“ і „Дырол“ без цукру. Вядома, я заўсёды жыў трошкі лепш, чым іншыя лекары, напрыклад тэрапеўт або педыятр. Усё-такі зубы — гэта зубы. Але сказаць, што я купаўся ў масле, не, я так не скажу. Часам лепш, часам горш, адзінае, што я магу сказаць: класці на паліцу ўласныя зубы мне не даводзілася ніколі…»

І далей: «А я тут неяк пачаў складаць наша генеалагічнае дрэва. І такая дзіўная разгарнулася карціна, каго толькі няма ў нашым родзе! Дык вось пра дзядзьку Марка (Шагала. — Аўт.). У 1915 годзе ён ажаніўся з Бэлай. Мой дзед, яго звалі Ізраіль, таксама хацеў з ёй ажаніцца. Але Бэла не хацела зубнога ўрача, яна хацела мастака. Дзед быў так засмучаны. Ён прыйшоў на іх вяселле і там добра разгледзеў адну з сясцёр Марка… Яна была зусім не горшая за Бэлу. І вось ужо на каго сапраўды найбольш падобная Моніка, дык гэта на старую Юдку, маю бабку».

Бедны Лёва

Міхаіл Левінскі ў падрабязнасцях успамінаў аб знаходжанні Монікі на Віцебшчыне.

«Я павёз іх у Бешанковічы, там у мяне радня. Мая жонка была немка, цяпер яна памерла, яе прозвішча Фокс. Яны несапраўдныя немцы, яны з Казахстана, але ў іх ёсць сваякі ў Германіі. І вось мы паехалі да іх у Бешанковічы. Там такая прырода! Моніка купалася ў Дзвіне. Менавіта там ёй споўнілася 14 гадоў. Божа мой! Якім яна была выдатным дзіцем. Магчыма, для амерыканскага дзіцяці некалькі паўнаватай. Але не для Віцебска… Бацька скардзіўся, што яна не вельмі чыста гаворыць, у яе не атрымліваўся па-амерыканску гук „О“. Але, на мой погляд, яна вельмі добра гаварыла на ідыш. …Тут жа утварыўся малады чалавек, мой пляменнік, васямнаццацігадовы боўдзіла. Ён ад яе не адыходзіў, як сабака. Я яго разумею. Хлопцу час у войска. Ён працуе на трактары, знемагае ў сваёй вёсцы, дзе ён мала што бачыў. І тут прывозяць амерыканскую дзяўчынку… Бедны Лёва зламаўся, ён начаваў ля яе дзвярэй. І ёй гэта падабалася, яна ж усё разумела. Жанчыны, яны ўсё пачынаюць разумець значна раней за нас; калі яны яшчэ зусім дзеці», — узгадваў спадар Левінскі.

Ён успомніў і пра тое, што Лёва з Монікай дамовіліся зрабіць татуіроўкі на спіне: выяву дамы, а вакол кветкі. Хлопец зрабіў. Невядома, ці зрабіла яна. Потым Лёва эмігрыраваў. Спачатку да родных у Германію. Потым — у ЗША. Скончыў паліцэйскую акадэмію. На той час бацькі Монікі ўжо развяліся.

Міхаіл Левінскі ўпэўніваў, што менавіта Моніка дапамагла Лёве ўладкавацца ў дом Белы ахоўнікам. Гэта было ў 1995 годзе. А далей і здарылася тое, што прывяло да скандалу. Але гэта ўжо зусім іншая гісторыя.


Комментарии с форума

Избранные комментарии
  • adam_01 11 января 2016 в 11:35 из Беларуси

    Не знаю как кому, но приложенная картинка к статье вызывает стойкое ощущение, что фотография подвергалась манипуляциям. Женщина на носу лодки, в углу фотографии явно вшоплена. Это видно по освещению. К тому же сомнительная радость и историческая ценность для жителей Бешенковического района - что какая-то секретарша-полюбовница американского президента посещала (посещала ли?) те места.

  • icefall 11 января 2016 в 11:57 из Беларуси

    Пора нашим турагентствам делать экскурсии по еврейским памятным местам в Беларуси. На одном Израиле можно такие деньги делать! А если еще американские миллиардеры с нашими корнями подтянутся, то можно и Солигорски закрывать! - денег в страну привезут тонны.

  • slounik 11 января 2016 в 11:52 из Беларуси

    adam_01 (11.01.2016 11:35) писал(a):
    Не знаю как кому, но приложенная картинка к статье вызывает стойкое ощущение, что фотография подвергалась манипуляциям. Женщина на носу лодки, в углу фотографии явно вшоплена. Это видно по освещению. К тому же сомнительная радость и историческая ценность для жителей Бешенковического района - что какая-то секретарша-полюбовница американского президента посещала (посещала ли?) те места.
    А что Петр№1 прошелся с войной - это несомненно радость

  • icefall 11 января 2016 в 11:55 из Беларуси

    А два великих мерзавца, определявших в значительной степени последнее десятилетие 20 века - Березовский и Бжезинский - это одна и та же еврейская фамилия, только произнесенная на белорусский и на польский лад соответственно. Не удивлюсь, если у обоих корни по Брестом ("Бярэсце" па-беларуски и "Бржесче" по-польски).

  • adam_01 11 января 2016 в 12:09 из Беларуси

    slounik (11.01.2016 11:52) писал(a):
    А что Петр№1 прошелся с войной - это несомненно радость
    А при чем здесь Петр 1 к этой "новости". В истории этих территорий много чего было. И трагических, и славных событий. Но уж высасывать из пальца историческое событие, от того, что какая-то служащая Белого дома, которая измазала свое платье в семя президента-саксофониста - смешно Еще создайте музей Моники Левински, глядишь через 100 лет историю подкорректируют, и потомки с трепетом будут венки возлагать

  • клаус 11 января 2016 в 12:22 из Беларуси

    честно говоря не знаю для чего эта неумная статья то ли как-то укусить беларусов такой "знаменитой" соплеменницей то ли автору гонорар на покушать заработать короче пакость

  • Василий_Петров_talks67 11 января 2016 в 12:24 из Беларуси

    Cвинка_Пепа (11.01.2016 11:46) писал(a):
    Выходцы из Синеокой кое-что умеют!
    однако куда им до руководства светочей мировой демократии, умеющих так виртуозно совмещать дела государственной важности и игры на флейте

  • sergey2056 11 января 2016 в 12:25 из Беларуси

    Так вот почему во время ее президентства были нормальные отношения с нами .

  • Cвинка_Пепа 11 января 2016 в 12:26 из Беларуси

    Жил-был пес (11.01.2016 11:48) писал(a):
    это печально. желание примазаться хоть к какой соске
    А ведь многие женщины завидовали!

  • icefall 11 января 2016 в 13:11 из Беларуси

    evseev90 писал(a):
    текст сообщения удален
    Эта ущербность является одной из форм патриотизма и ей в той или иной степени страдают практически все народы. Русские гордятся Сикорским, Сухим, Фетом, Белисгаузеном, Рубенштейном, Шагалом... Американцы автоматически всех приезжих зачисляют в свой актив. Евреи находят еврейские корни у любого более-менее знаменитого человека. Мой друг армянин искренне уверял меня, что немецкий поэт Гёте и певица Алла Пугачева имеют армянские корни...

  • traveller45 11 января 2016 в 13:14 из Беларуси

    Быццам бы два браты з Лепеля па прозвішчы Шэнкіны пасяліліся на тэрыторыі будучага- мястэчка. Тады модна было выкарыстоўваць латынь. А ў перакладзе з гэтай мовы «бі» - гэта «два». Вось ад двух Шэнкіных і пайшла назва… Читать полностью: http://news.tut.by/society/480078.html Би-шэнкины, би-левински, бред какой-то. В 90-х в желтой прессе и в том же огоньке писали полный бред, какой-то. На фото лицо вклеяно, фокус фотоаппарата наведен на переднего человека, далее все должно быть менее резче, как например цветы на платье и только лицо лжемоники очень четкое, чего не может быть. В штатах был такой репортер стивен гласс, выдумывал сенсации, очевидно тутбай хочет пойти тем же путем. Напишите еще что обама родился в еврейской семье в Беларуси, посмешите народ.

  • yurafantomas 11 января 2016 в 13:27 из США

    Ого, эта праст###ка оказывается тоже наша, вспоминала ли она про Беларусь когда толкала в себя член президента США, почитаем видимо в её мемуарах.

  • SonicYouth 11 января 2016 в 13:37 из Беларуси

    icefall (11.01.2016 11:52) писал(a):
    знаменательно, только сегодня утром прочитал, что знаменитый гитлеровский полководец Манштейн, истинный ариец и любимец фюрера, на самом деле был неродным сыном фон Манштейнов. Это приёмный мальчик, усыновленный в глубоком детстве. И его настоящая фамилия - внимание! - Левински. Не удивлюсь, если он из беларуских евреев.
    Да там половина евреев в аппарате сидела Просто отреклись от своего народа и пожертвовали им ради политических игр

  • adam_01 11 января 2016 в 13:39 из Беларуси

    evseev90 писал(a):
    текст сообщения удален
    Ущербность не принадлежит к какой-либо нации. Ущербным бывает ум и рассуждения отдельных людей.

  • chupacabra9920 11 января 2016 в 13:40 из Беларуси

    Божа мой! Якім яна была выдатным дзіцем. Магчыма, ДЛЯ АМЕРЫКАНСКАГА дзіцяці некалькі паўнаватай. Божа мой! Оказывается, Америка - это страна стройняшек!

  • icefall 11 января 2016 в 14:06 из Беларуси

    yurafantomas (11.01.2016 13:27) писал(a):
    Ого, эта праст###ка оказывается тоже наша, вспоминала ли она про Беларусь когда толкала в себя член президента США, почитаем видимо в её мемуарах.
    Зачем же так обижать женщину? Она не за деньги, а по большой любви искренне хотела доставить удовольствие мужчине, которого многие женщины считают красивым (не знаю, им виднее!). К тому же, он знаменит. Так что она как бы прикоснулась к истории, причем в весьма специфическом месте. А когда все всплыло - заработала на этом деле, мемуары написала.

  • evseev90 11 января 2016 в 14:11 из Беларуси

    adam_01 (11.01.2016 13:39) писал(a):
    Ущербность не принадлежит к какой-либо нации. Ущербным бывает ум и рассуждения отдельных людей.
    Тогда белорусов умышленно делают ущербными, навязывая идею что их никто в мире не знает, не знает такой страны Беларусь, и нужно любыми способами заявить о себе. P.S. хотя эта новость в первую очередь должна интересовать евреев.

  • bfg-9000 11 января 2016 в 14:11 из Беларуси

    yakov_bair (11.01.2016 11:32) писал(a):
    паходу все знаменитости родом из Беларуси !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!...........
    Убийца президента Кеннеди тоже в свое время в Минске работал.

  • Владимир_Петрович_talks5 11 января 2016 в 14:14 из Беларуси

    icefall (11.01.2016 14:06) писал(a):
    Зачем же так обижать женщину? Она не за деньги, а по большой любви искренне хотела доставить удовольствие мужчине, которого многие женщины считают красивым (не знаю, им виднее!). К тому же, он знаменит. Так что она как бы прикоснулась к истории, причем в весьма специфическом месте. А когда все всплыло - заработала на этом деле, мемуары написала.
    Только это называется не любовь, а как-то по другому! Простите, но не хочу здесь употреблять даже литературное слово! Эта женщина просто отвратительна!

  • rezoner_s 11 января 2016 в 14:50 из Беларуси

    Женщина с фото на 14-летнюю девочку не похожа.

  • icefall 11 января 2016 в 14:51 из Беларуси

    Владимир_Петрович_talks5 (11.01.2016 14:14) писал(a):
    Только это называется не любовь, а как-то по другому! Простите, но не хочу здесь употреблять даже литературное слово! Эта женщина просто отвратительна!
    Никому из нас не нужны такие жены и дочери, но почти каждый не отказался бы поиметь такую любовницу.

  • mikola14_11 11 января 2016 в 15:07 из Норвегии

    bfg-9000 (11.01.2016 14:11) писал(a):
    Убийца президента Кеннеди тоже в свое время в Минске работал.
    ///...убийца Беларуси до сих пор там работает !!!

  • АХИМАС_ВЕЛЬДЕ_tutby28 11 января 2016 в 15:11 из России

    Cвинка_Пепа (11.01.2016 12:26) писал(a):
    А ведь многие женщины завидовали!
    И, даже один из губернаторов России!

  • Владимир_Петрович_talks5 11 января 2016 в 15:32 из Беларуси

    Cвинка_Пепа (11.01.2016 12:26) писал(a):
    А ведь многие женщины завидовали!
    Женщины, как обычно, да! Но вот нормальные мужчины...?????

  • bonik1370 11 января 2016 в 15:45 из Беларуси

    - Алло, это белый дом? - Да. - Можете пригласить Монику к телефону? - Нет. Она у аппарата.

  • alex.52 11 января 2016 в 16:29 из Беларуси

    Владимир_Петрович_talks5 (11.01.2016 14:14) писал(a):
    Только это называется не любовь, а как-то по другому! Простите, но не хочу здесь употреблять даже литературное слово! Эта женщина просто отвратительна!
    Каким словом называть то, что было в овальном кабинете Президента США наверное ведомо только Биллу и Монике. А если уж и действительно отвратительны, так это действия Хиллари Клинтон, которая после эротического скандала. в угоду политике, всячески обсасывает своего неверного мужа!

  • Бeлaруc 11 января 2016 в 17:40 из Беларуси

    Кто хочет поиграть в Билла и Монику?

  • Сергей_Смирнов_talks94 11 января 2016 в 18:28 из России

    Теперь понятно почему мы все время под санкциями. Не надо было языком болтать после миньета.

  • Сергей_Смирнов_talks94 11 января 2016 в 18:31 из России

    А может это еврейский заговор против Билла? Вот же хитрые.

  • georgii.bazarov 11 января 2016 в 18:48 из Беларуси

    Cвинка_Пепа (11.01.2016 12:26) писал(a):
    А ведь многие женщины завидовали!
    Да что там женщины, один российский депутат заявил, что он завидует Левински.

  • grablya 11 января 2016 в 21:17 из Беларуси

    Тамбовский_Друг (11.01.2016 11:57) писал(a):
    На фото такой явный монтаж, что дальше и говорить нечего....
    - тише ты глазастый!!!

  • shkodnik 11 января 2016 в 21:24 из Беларуси

    Освальд и Брейвик - были в Минске... Прикиньте...

  • shkodnik 11 января 2016 в 21:25 из Беларуси

    Хилари должна отомстить Буллу с Моникой...

  • Cвинка_Пепа 11 января 2016 в 21:49 из Беларуси

    Жил-был пес (11.01.2016 11:48) писал(a):
    это печально. желание примазаться хоть к какой соске
    Оставьте патетику. Этот мир циничен, женщине ли этого не знать? Иногда умение, которое продемонстрировала Моника, помогает женщине устроиться в жизни лучше, чем несколько дипломов и ученая степень.

  • Jatut50 11 января 2016 в 21:58 из Беларуси

    icefall (11.01.2016 11:57) писал(a):
    Пора нашим турагентствам делать экскурсии по еврейским памятным местам в Беларуси. На одном Израиле можно такие деньги делать! А если еще американские миллиардеры с нашими корнями подтянутся, то можно и Солигорски закрывать! - денег в страну привезут тонны.
    Да уж. В Шарковщинском районе есть бывшее еврейское местечко Лужки, где родился Бен-йехуда, основатель современного иврита. Так Израиль, в обмен на создание там музея и возможности посещать это место евреями предлагал такие бабки, что можно бы было сделать супер-район, инфраструктуру, дороги. И что вы думаете, районное начальство в лице бывшего мэра Морхата, нет чтобы использовать такую возможность поднять убитый , нищий, самый бедный даже по данным Белстата район, больше года мурыжили якобы согласованиями и,конечно же, евреи получили наш красочный, чисто белорусский, красно-зеленый с орнаментом отказ. И вы таки говорите про какие то экскурсии!?

  • Лиза_Волкова 11 января 2016 в 22:29 из Беларуси

    shkodnik (11.01.2016 21:25) писал(a):
    Хилари должна отомстить Буллу с Моникой...
    Ага! С Беларусом выше по тексту

  • Hammurabi II 12 января 2016 в 06:21 из США

    Уся пісаніна - такое мурыжыва і развадзілава, што сорамна за аўтара. Няўжо знойдзецца той, хто паверыць?

  • eko_log 12 января 2016 в 06:39 из Беларуси

    Какой бред, даже заглянула в вики