• Популярное

  • Другие новости

Кругозор

опубликовано: 
обновлено: 

В Минске на 85-м году жизни скончался Народный поэт Беларуси Нил Симеонович Гилевич.

Фото: Сержук Серебро, "Народныя навіны Віцебска"
Фото: Сяржук Серебро, «Народныя навіны Віцебска»

Как рассказал TUT.BY поэт и бард Эдуард Акулин, Нила Гилевича не стало около семи часов вечера.

«Около одиннадцати утра Нила Симеоновича забрали в реанимацию, хотели поддержать его капельницей, потому что последнюю неделю он уже практически не вставал. Он был в полном сознании и очень не хотел ехать в больницу. Но родные уговорили его. В три часа дня ему стало совсем плохо. Врачи, как ни старались, ничего не смогли сделать. Сердце не выдержало, и около семи вечера он скончался», — рассказал Эдуард Акулин.

Нил Гилевич был последним из поэтов, носивших звание Народного. Оно присуждалось за особый вклад в развитие белорусской литературы и создание выдающихся произведений. Этого звания были удостоены 8 поэтов: Янка Купала, Якуб Колас, Петрусь Бровка, Аркадий Кулешов, Максим Танк, Пимен Панченко, Рыгор Бородулин и Нил Гилевич.

Нил Гилевич родился 30 сентября 1931 года в д. Слобода Логойского района Минской области в крестьянской семье.

Окончил Минское педагогическое училище имени Н. К. Крупской (1951), филологический факультет Белорусского государственного университета (1956) и аспирантуру при нем. В 1951 году работал учителем в одной из школ Минска, в 1960—1986 годы — на кафедре белорусской литературы БГУ.

С 1958 по 1963 год работал также литературным консультантом газеты «Звязда». В 1980—1989 годы — первый секретарь правления Союза писателей Белорусской ССР. С 1989 года — председатель ТБМ им. Франциска Скорины, главный редактор бюллетеня данной организации «Наша слова». Депутат Верховного Совета XI и XII созывов (1985−1995), председатель Комитета по образованию, культуре и сохранению исторического наследия в 1990—1995 годы, член Президиума Верховного Совета Белорусской ССР.

Переводчик, литературовед, фольклорист, общественный деятель. Народный поэт Белорусской ССР (1991), заслуженный деятель науки Белорусской ССР (1980). Лауреат Государственной премии Белорусской ССР имени Янки Купалы (1980). Лауреат Международной премии имени Х. Ботева (1986). Кандидат филологических наук, профессор. Член Союза писателей СССР (1954).

TUT.BY выражает искренние соболезнования родным и близким Народного поэта Беларуси.

— Галоўная задача — не дапусціць, каб наша мова і далей гінула так, як яна гіне цяпер. Без усведамлення, што такое мова ў жыцці народа, што такое нацыянальная культура, нацыянальная гісторыя, у народа не можа быць будучыні.

— Калі не зменіцца ў нас культурная палітыка, не зменяцца адносіны да літаратуры, да культуры, да беларускай мовы, нічога добрага нас не чакае. Свіней можна праз год нагадаваць ізноў. Ураджай можна павысіць. Машынаў можна нарабіць больш сучасных. Але калі загіне мова — канец. Разумныя людзі, асабліва інтэлігенцыя і тыя, якія маюць уладу ў краіне, павінны гэта разумець. Але пакуль не разумеюць. І гэта мой самы вялікі клопат і боль.

— Увесь час, як толькі мы пачыналі набіраць глыбокае дыханне, нас білі па галаве і асаджвалі, заганяючы ў становішча рабоў. Згадайма 20-я гады — які ўзлёт беларускага духу быў! Што адбывалася! Колькі цягнулася? 6−7 гадоў. А колькі паспелі зрабіць, якая літаратура вырасла! Было 5 пісьменнікаў, а стала 105! Ды якія таленты! І што? Адразу — па галаве. У гады вайны, у час акупацыі, нібыта павярнулася трошкі да лепшага ў Маскве, з’явілася ўвага да нацыянальнага пытання. Ясна чаму, бо трэба было, каб беларусы, якія тут засталіся, не пайшлі на згоду з акупантамі, не сталі калабарантамі. Таму — калі ласка. Імем Каліноўскага нават партызанскія атрады называліся. І колькі такая палітыка пратрымалася пасля вайны? Некалькі гадоў. У пачатку 50-х зноў пачалі гакаць і біць. І зноў - па галаве, па галаве. А вазьміце нядаўнія 90-я. Ізноў - які ўздым быў! Колькі цягнуўся? Тры-чатыры гады… Наш народ гатовы жыць у сваёй краіне, сваім ладам-парадкам, толькі трэба па-Боску паставіцца да яго памкненняў.

— Гэта, дарэчы, непадзельнае: няма праўды — няма свабоды. Доўгія стагоддзі забівалі ў народзе ўсё, што можна было забіць. Але ж не забілі дарэшты. Тое, што народ сёння не бярэ зброю ў рукі і не змагаецца — нічога. Беларускі народ і ў маўчанні вялікі. Прыйдзе пара, і вырашальнае слова будзе сказана.

— Я катэгарычна супраць трасянкі. Яна — пераходная ступень да поўнай ліквідацыі беларускае мовы. Спачатку, як у базарных бабаў, цераз адно слова — трасянка, а потым замест трасянкі - расейская мова. Вось і ўсё. Трасянка — з’ява пачварная, іншай ацэнкі быць не можа.

— Што выходзіць велічэзная колькасць кніжак маладых, мяне вельмі цешыць. Не важна, што яны ўсе не на тым узроўні, на якім хацелася б бачыць. Так было ва ўсе часы. Ёсць таленавітыя, ёсць вельмі таленавітыя, ёсць, дай Божа, геніі. І ёсць слабейшыя, але не безнайдзейныя. Нешта карыснае могуць рабіць — хай робяць! Калі трапляецца зусім пустое графаманства — што ж з таго, гэтак і сто гадоў таму было. Ну, добра, вось шэсць, дзесяць, сто кніжак. Але нават калі палавіна будзе вартая ўвагі - і тое дзякуй Богу.

З інтэрв'ю Ніла Гілевіча «Радыё Свабода» і Саюзу беларускіх пісьменнікаў


Комментарии с форума

Избранные комментарии
  • me_and_i 30 марта 2016 в 07:03 из Беларуси

    Смуткуем. Памятаем. Ніколі не забыць такога чалавека. Любіла яго творчасць. І цяпер застаецца толькі памятаць яго словы пра нашую мову. Захаваць саму мову, развіваць яе. Як і наказаў Гілевіч.

  • narvik7777 30 марта 2016 в 09:54 из Беларуси

    Сыходзіць эпоха! Я вырас на вершах Ніла Гілевіча...Ён адзін з тых нямногіх, хто сапраўды аддана і шчыра пісаў пра нашу родную Беларусь і ўсхваляў любоў да роднай беларускай мовы! Сьпі спакойна дзяцька Ніл! Ты застанешься ў нашых сэрцах сапраўдным сынам беларускай зямлі!

  • alesia_ramanenka 29 марта 2016 в 21:04 из Беларуси

    а я думала.что он давно..

  • SonicYouth 29 марта 2016 в 21:27 из Беларуси

    Адриана_Винокурова (29.03.2016 20:58) писал(a):
    Сьветлай памяцi вам, дарагi Нiл Сяменавiч. PS. Прапаную скiдываць у камянтарах ягонныя вершы... Пашкадуем, i моцна яшчэ пашкадуем, Як да розуму прыйдзем (а прыйдзем, вiдаць!), Што, пра будучнасць дбаючы, гэтак бяздумна Завiхалiся памяць сваю абкрадаць. Нi таўсцейшаю лустай, нi большай капейкай Апраўдаць гэту "чыннасць" не зможам павек, Бо як правiльна ў кнiзе напiсана нейкай: Не адным толькi хлебам жыве чалавек
    Ня трэба абагульняць Ня усе так жывуць

  • eugene_kazartsev 29 марта 2016 в 21:30 из Беларуси

    Копирайт фото укажите верный: sputnik.by. http://lit-bel.org/by/news/6446.html?searched=%D0%B3%D1%96%D0%BB%D0%B5%D0%B2%D1%96%D1%87&advsearch=allwords&highlight=ajaxSearch_highlight+ajaxSearch_highlight1 Здесь же указано.

  • Андрей_Золоторёв 29 марта 2016 в 22:09 из Беларуси

    У меня одного вопрос возникает, после прочтения заголовка статьи: "Кто это?".

  • Юзик Минский 29 марта 2016 в 23:05 из Беларуси

    dzeda (29.03.2016 23:01) писал(a):
    Маразм. Светлая память Гражданину и Поэту.
    Истинный Гражданин= Человек. Маразм в том что отдельным индивидуумам это непонятно.

  • Юзик Минский 29 марта 2016 в 23:08 из Беларуси

    Юзик Минский (29.03.2016 23:05) писал(a):
    Истинный Гражданин= Человек. Маразм в том что отдельным индивидуумам это непонятно.
    Не заметил выделенное, забираю слова про маразм обратно. Извини, ничего личного. Ордена киркоровым и кому попало маразм действительно.

  • 28mk 29 марта 2016 в 23:12 из Беларуси

    Великому человеку великий почет! Жаль. Уходят лучшие, а смены им нет.

  • PanSportsmen 29 марта 2016 в 23:13 из Беларуси

    Юзик Минский (29.03.2016 22:58) писал(a):
    Орден Киркорову и ничего Гилевичу. Не то говорил, не за тех вступался. Вечная память народному Поэту и Человеку.
    Имею простой вопрос к почитателям таланта Нила Гилевича. Назовите ваши любимые литературные произведения, написанные им после 1991 года?

  • Светлана_Малышкина 29 марта 2016 в 23:25 из Беларуси

    Фамилию иногда видела мелькающую на оппозиционных сайтах, но кто это и что он написал не знаю. Всю жизнь живу в Беларуси

  • PanSportsmen 29 марта 2016 в 23:25 из Беларуси

    Danik_Dranik (29.03.2016 23:17) писал(a):
    А почему именно после 1991 года?
    Народного поэта он получил в 1991 году. В представлении четко указано за что, за какие произведения. ТУТ переживают, что после 1991 года орденов не получил. Интересно знать за какие горячо любимые народом произведения наград не последовало. У кого это можно спросить? У почитателей поэта! Им вопрос и задаю.

  • Светлана_Малышкина 29 марта 2016 в 23:28 из Беларуси

    Некоторые белорусские поэты и писатели настолько известны в Беларуси , что их фамилию узнаешь либо когда они умрут либо получат нобелевскую премию Печально но это факт

  • nininana 29 марта 2016 в 23:30 из Беларуси

    А вось гэта горкая навіна... "Калі не зменіцца ў нас культурная палітыка, не зменяцца адносіны да літаратуры, да культуры, да беларускай мовы, нічога добрага нас не чакае." І гэта мы ўвесь час бачым. Як тыя, каму ўлом размаўляць на роднай мове ўсе далей і далей адыходзяць ад нас, усё вышэй між намі сцяна непаразумення і агіды... Мір яго праху, зямля пухам, а памяць полымям"

  • id20899062 29 марта 2016 в 23:32 из Беларуси

    И никто из вас не подумал, скорее всего, что этот человек, поэт, чьи стихи я читал еще в школе, умерев, восхитился от зла и теперь в лучшем месте и лучшем мире, в котором, возможно, мы никогда не окажемся. Царствия Небесного!

  • николай_зыков_talks71 29 марта 2016 в 23:36 из Европы

    Вельмі шкада.Зараз такіх паэтау не бачу.Светлая памяць.

  • antibidlo.tut 29 марта 2016 в 23:46 из США

    Новости ТУТ писал(a):
    Адрес новости: http://news.tut.by/culture/490434.html Новости по теме | Новости за 29 марта 2016 года
    умирают т.н. оппозиционнеры потиху.

  • antibidlo.tut 29 марта 2016 в 23:47 из США

    бывший коммунист?

  • antibidlo.tut 29 марта 2016 в 23:49 из США

    [QUOTE=ЛедиДИ;31358129]Смуткуе увесь беларускі народ! Незаменная страта для краіны [/QUO не надо говорить за весь белорусский народ. белорусский народ выбрал русский. гилевич со своими взглядами реакционер, хотя смерти впринципе оппозиционному деятелю никто не желал.

  • lips_wg 29 марта 2016 в 23:50 из Беларуси

    Вялізэрная страта для Беларусі... Смуткую разам з усімі... Спачуванні родным і блізкім...

  • antibidlo.tut 29 марта 2016 в 23:52 из США

    28mk (29.03.2016 23:29) писал(a):
    Значит "хорошо" ты училась в школе. Если можно сказать, что "училась". Этот человек настоящий поэт! Хоть сейчас почитай его стихотворения.
    это тот что вместе с козулиным по митингам бегал???

  • santa2009 29 марта 2016 в 23:53 из Беларуси

    id150798295 (29.03.2016 21:04) писал(a):
    Крыўдна што ніхто на замену не прыходзіць.
    Это как раз говорит о так называемой поддержки со стороны государства, это говорит о уровне развитости гражданского общества, это говорит как раз об уздыме, а точнее о его отсуствии, а именно апатии в обществе. Надеюсь эти страшные часы застоя скоро канут в лету и мы снова найдем своих народных поэтом. Покойся с миром, поэт.

  • antibidlo.tut 29 марта 2016 в 23:54 из США

    PanSportsmen (29.03.2016 23:25) писал(a):
    Народного поэта он получил в 1991 году. В представлении четко указано за что, за какие произведения. ТУТ переживают, что после 1991 года орденов не получил. Интересно знать за какие горячо любимые народом произведения наград не последовало. У кого это можно спросить? У почитателей поэта! Им вопрос и задаю.
    звание народного поэта - это типичная совковая пропаганда внедренная товарищем сталином. ведь ТНО это отрицать не будет?