• Другие новости

Новость дня


Шаноўныя сябры!

У Дзень роднай мовы TUT.BY разам з выдавецтвам «Папуры» распачынае цудоўны конкурс за каштоўны прыз!

Што патрэбна для ўдзелу

Прачытайце верш ці кавалак прозы па-беларуску, здыміце гэтае выкананне на відэа (самі ці папрасіце блізкіх ці сяброў).

Відэа альбо спасылку на яго дашліце нам на nn@tutby.com з тэмай ліста «відэа на конкурс» да 6 сакавіка. А далей сачыце за навінамі.

Якія абмежаванні

Ваш тэкст не павінен змяшчаць абразлівых словаў і выразаў, прыніжаць чыюсьці годнасць.

Відэа не павінна быць больш за 3 хвіліны.

Што чытаць і колькі можа быць удзельнікаў

Вы можаце прачытаць любы тэкст на беларускай мове, нават уласнага сачынення, можаце прачытаць яго разам з сябрамі — важна зрабіць гэта шчыра і з душой.

На працягу месяца мы будзем збіраць вашую творчасць, а пасля прагаласуем за лепшае выкананне твора на беларускай мове.

Які прыз

Пераможца атрымае поўны збор твораў кніжнай серыі «Мая Беларуская Кнiга» выдавецтва «Папуры». Сёння гэта больш за тры дзясяткі кніг — серыя ахоплівае адну з лепшых частак беларускай класікі, пачынаючы ад старажытных легенд, народных казак, твораў класікаў (як хрэстаматыйных, так і незаслужана забытых) і заканчваючы працамі сучасных пісьменнікаў.

На працягу 2 гадоў у выдавецтве працавалі над праектам разам з такімі знакамітымі складальнікамі, як Уладзімір Арлоў, Пятро Васючэнка, Леанід Баршчэўскі, Міхась Тычына і Уладзімір Сіўчыкаў. І зрабілі ўсё магчымае, каб выпусціць якасныя кнігі.

Выдавецтва «Папуры» — партнёр сумеснага праекта з TUT.BY пра беларускую лiтаратуру.

За 20 год працы выдавецтва выпусцiла у свет больш за дзве тысячы кнiг рознай тэматыкi. За час свайго iснавання «Папуры» можа ганарыцца супрацоȳнiцтвам з такiмi знакамiтымi выдавецкiмi дамамi, як «Simon & Schuster», «Harper Collins», «Penguin Books», «Random House», «Rodale», «Hay House» i iншымi.

Мiсiя «Папуры» — выдаваць карысныя для людзей кнiгi, якiя дапамагаюць вучыцца, удасканальвацца, развiвацца, быць паспяховымi, здаровымi, шчаслiвымi.

Серыя «Мая Беларуская Кнiга» — адзiн з апошнiх i выбiтных зборнiкаȳ выдавецтва. Яна ахоплівае адну з лепшых частак беларускай класікі, пачынаючы ад старажытных легенд, народных казак, твораў класікаў (як хрэстаматыйных, так і незаслужана забытых) і заканчваючы працамі сучасных пісьменнікаў.

Чакаем на ваш удзел. Далучайцеся да роднай культуры!


Комментарии с форума

  • 6638743 21 февраля 2016 в 10:15 из Беларуси

    не указана продолжительность конкурса. До какого числа можно присылать?

  • ulak 21 февраля 2016 в 10:33 из Беларуси

    Не ўказана ў загалоўку на якой мове. На каком языке?

  • miory7 21 февраля 2016 в 13:57 из Беларуси

    Конкурс длиться месяц,просто прочитать с книжки??????

  • Jiraff_Big 21 февраля 2016 в 14:51 из Беларуси

    Хорошая идея конкурса! Может, дети заинтересуются.

  • Сергей_Макей 21 февраля 2016 в 17:20 из Беларуси

    А праспяваць верш можна? http://www.youtube.com/watch?v=vHDlAIy66Gg

  • AlfredN 21 февраля 2016 в 17:22 из Беларуси

    Конкурс TUT: прачытай верш на мове, здымі на відэа і атрымай ...скидку на оплату ЖКУ.

  • nikas3 21 февраля 2016 в 21:36 из Германии

    Класная ідэя!!! Якраз чытаю кнігі серыі «Мая Беларуская Кнiга». Супер! Не разумею чаму не выдавалі гэта раней у школе? Гонар бярэ за родную літаратуру і народ. Лёс і кароткае жыццё, напрыклад, Максіма Багдановіча натхняе вельмі вяртацца да сваіх каранёў. Вывучыць за пару гадоў, нарадзіўшыся у Рассіі, беларускую мову і стаць народным паэтам... як гэта завецца?

  • ulak 21 февраля 2016 в 22:20 из Беларуси

    алесь_багданаў (21.02.2016 10:58) писал(a):
    Странный вопрос! На каком языке читать ко дню беларусской мовы. Попробуйте на хинди...
    Для вас тлумачу: Прочитай стих на языке, снімі відео і получі трі десятка кніг! Нармальна атрымліваецца? На каком языке?

  • alexei_srebniak 21 февраля 2016 в 22:41 из Беларуси

    Абавязкова прыму ўдзел!

  • vitalikts 21 февраля 2016 в 22:54 из Беларуси

    джезж вы былi 25 год таму, калi я мог i хацеу размауляць на роднай мове, а зараз няма з кiм , а астатнiя будуць баяцца, бо улада так не размауляе , акрамя бел/француза латушкi- мабыць ен зможа быць адукатарам беларусi?

  • lonelyrain 21 февраля 2016 в 23:30 из Беларуси

    Почему в регламенте конкурса не прописаны сроки принятия работ и дата завершения конкурса? Т.е. сроки не определены? Т.е. тутбай может несколько лет принимать заявки на конкурс и несколько лет определять победителя???

  • newzubok 22 февраля 2016 в 01:07 из Беларуси

    id132437367 писал(a):
    текст сообщения удален
    Значит приму участие... Кучка книг на белорусском языке мне не повредит... хоть я их почти все и читал... Пусть внукам будут...

  • nachalnaya_koshka_tutby1 22 февраля 2016 в 01:30 из Беларуси

    nikas3 (21.02.2016 21:36) писал(a):
    Класная ідэя!!! Якраз чытаю кнігі серыі «Мая Беларуская Кнiга». Супер! Не разумею чаму не выдавалі гэта раней у школе? Гонар бярэ за родную літаратуру і народ. Лёс і кароткае жыццё, напрыклад, Максіма Багдановіча натхняе вельмі вяртацца да сваіх каранёў. Вывучыць за пару гадоў, нарадзіўшыся у Рассіі, беларускую мову і стаць народным паэтам... як гэта завецца?
    ??? Што павінны былі выдаваць у школе? Кнігі? Цікава, чаму гэта ў мяне атрымалася прачытаць большасць твораў беларускіх пісьменнікаў, бо бібліятэкі, здаецца, ніколі не зачынялі. І ў часы, калі грамадзяне душыліся ў чарзе па "Анжаліку", беларускіх кніг было - хоць мяхамі насі.

  • newzubok 22 февраля 2016 в 01:54 из Беларуси

    nachalnaya_koshka_tutby1 (22.02.2016 01:30) писал(a):
    ??? Што павінны былі выдаваць у школе? Кнігі? Цікава, чаму гэта ў мяне атрымалася прачытаць большасць твораў беларускіх пісьменнікаў, бо бібліятэкі, здаецца, ніколі не зачынялі. І ў часы, калі грамадзяне душыліся ў чарзе па "Анжаліку", беларускіх кніг было - хоць мяхамі насі.
    Дык гэта... Камунякі забаранялі! А сёння міністэрства адукацыі забараняе чытаць!

  • Csth_poL 22 февраля 2016 в 08:42 из Беларуси

    а можно вместо книг доллары получить за это ?

  • Csth_poL 22 февраля 2016 в 08:44 из Беларуси

    Искусственно поддерживать белорусский язык - это тоже самое, что поддерживать в реанимации жизнедеятельность органов человека, у которого уже к сожалению умер мозг.

  • Danik_Dranik 22 февраля 2016 в 08:58 из Беларуси

    Цiкава... Трэба паспрабаваць!

  • id333431286 22 февраля 2016 в 09:08 из Беларуси

    Csth_poL (22.02.2016 08:42) писал(a):
    а можно вместо книг доллары получить за это ?
    Если дадут, то можно.

  • id333431286 22 февраля 2016 в 09:10 из Беларуси

    Csth_poL (22.02.2016 08:44) писал(a):
    Искусственно поддерживать белорусский язык - это тоже самое, что поддерживать в реанимации жизнедеятельность органов человека, у которого уже к сожалению умер мозг.
    И притом давно, спохватились.

  • dimarubinstein 22 февраля 2016 в 09:15 из Беларуси

    Я не знаю, как вы читаете, наверное у некоторых беда с пониманием на мове, но написано чётко: Конкурс длится месяц, читать надо на белорусском языке, присылать видео на электронную почту, победитель забирает всё!

  • romsemand 22 февраля 2016 в 09:32 из Беларуси

    А Вы не предполагаете, что в Беларуси есть люди, которые уважают свою мову, читают на ней, и даже сами ПИШУТ???

  • yasno99 22 февраля 2016 в 09:54 из Беларуси

    newzubok (22.02.2016 01:54) писал(a):
    Дык гэта... Камунякі забаранялі! А сёння міністэрства адукацыі забараняе чытаць!
    Не несите чушь. В Советском Союзе издавали популярную литературу и мировую классику на беларускай мове. Очевидно же, что для популяризации мовы. На русском "Робинзона Крузо" было не купить, а на беларускай мове - прекрасное издание с интересными иллюстрациями. Дефицитные книжки даже в библиотеке было не достать, а на беларускай мове - они лежали свободно. Мой родной язык - русский, но поучившись в белорусскоязычной школе я выучила мову достаточно для того, чтобы мне было всё равно, на каком языке читать "Тома Сойера", "Собор Парижской богоматери" и "Красное и чёрное" - на русском или белорусском. В настоящее время ситуация с книгами на беларускай мове совершенно иная. Кстати, даю идею участникам конкурса: найти старое издание мировой классики на белорусском и прочесть отрывок известного произведения - на беларускай мове.

  • Захар_Захарыч 22 февраля 2016 в 09:58 из Беларуси

    Сергей_Макей (21.02.2016 17:21) писал(a):
    http://www.youtube.com/watch?v=vHDlAIy66Gg
    Вот и отлично - пусть Вам достанется приз.

  • Захар_Захарыч 22 февраля 2016 в 10:00 из Беларуси

    Csth_poL (22.02.2016 08:44) писал(a):
    Искусственно поддерживать белорусский язык - это тоже самое, что поддерживать в реанимации жизнедеятельность органов человека, у которого уже к сожалению умер мозг.
    Скажу по-другому. Возрождать что-то всегда труднее, чем уничтожать.

  • tyretsky 22 февраля 2016 в 10:04 из Беларуси

    ulak (21.02.2016 10:33) писал(a):
    Не ўказана ў загалоўку на якой мове. На каком языке?
    Згодны на усе 100%. Моваў на свеце вельмі многа. Дык на якой з іх той верш чытыць?

  • Литвинов_Павел 22 февраля 2016 в 10:27 из Беларуси

    romsemand (22.02.2016 09:32) писал(a):
    А Вы не предполагаете, что в Беларуси есть люди, которые уважают свою мову, читают на ней, и даже сами ПИШУТ???
    "Свою мову"...? В том то и дело, что не "своя" она, а навязанная для создания нации-гомункула в угоду правящим элитам.

  • terek1 22 февраля 2016 в 11:47 из Беларуси

    а можно прочитать стихотворение, а книжки не брать???

  • Лявон_Запурвянскі 22 февраля 2016 в 16:00 из Литвы

    https://youtu.be/uB8weUVneDQ Паважаныя сябры, паглядзіце калі ласка, tut.by заблакаваў мае вершы. Іх не магчыма адчыніць. Вось такія у нас конкурсы.

  • newzubok 22 февраля 2016 в 17:04 из Беларуси

    yasno99 (22.02.2016 09:54) писал(a):
    Не несите чушь. В Советском Союзе издавали популярную литературу и мировую классику на беларускай мове. Очевидно же, что для популяризации мовы. На русском "Робинзона Крузо" было не купить, а на беларускай мове - прекрасное издание с интересными иллюстрациями. Дефицитные книжки даже в библиотеке было не достать, а на беларускай мове - они лежали свободно. Мой родной язык - русский, но поучившись в белорусскоязычной школе я выучила мову достаточно для того, чтобы мне было всё равно, на каком языке читать "Тома Сойера", "Собор Парижской богоматери" и "Красное и чёрное" - на русском или белорусском. В настоящее время ситуация с книгами на беларускай мове совершенно иная. Кстати, даю идею участникам конкурса: найти старое издание мировой классики на белорусском и прочесть отрывок известного произведения - на беларускай мове.
    Это не чушь! Это... стеб! Плохому танцору всегда что-то мешает... читать.

  • nikas3 22 февраля 2016 в 19:05 из Германии

    nachalnaya_koshka_tutby1 (22.02.2016 01:30) писал(a):
    ??? Што павінны былі выдаваць у школе? Кнігі? Цікава, чаму гэта ў мяне атрымалася прачытаць большасць твораў беларускіх пісьменнікаў, бо бібліятэкі, здаецца, ніколі не зачынялі. І ў часы, калі грамадзяне душыліся ў чарзе па "Анжаліку", беларускіх кніг было - хоць мяхамі насі.
    У беларускай школе павінны выкладаць беларускую мову і літаратуру, а што не так? Займацца патрыятычным выхаваннем грамадзян краіны Беларусь, тут можна пакарыстацца і вопытам Расіі.

  • nikas3 22 февраля 2016 в 19:12 из Германии

    Лявон_Запурвянскі (22.02.2016 16:00) писал(a):
    https://youtu.be/uB8weUVneDQ Паважаныя сябры, паглядзіце калі ласка, tut.by заблакаваў мае вершы. Іх не магчыма адчыніць. Вось такія у нас конкурсы.
    А мне Вашы вершы спадабаліся, а яшчэ тое, што жывучы дома , але у чужой краіне, шануеце родную мову.

  • newzubok 22 февраля 2016 в 22:20 из Беларуси

    nikas3 (22.02.2016 19:05) писал(a):
    У беларускай школе павінны выкладаць беларускую мову і літаратуру, а што не так? Займацца патрыятычным выхаваннем грамадзян краіны Беларусь, тут можна пакарыстацца і вопытам Расіі.
    Дык гэта... У беларускіх школах, нават рускамоўных, і выкладаюць беларускія мову і літаратуру! Што не так??? Толькі вось чытаць гэту літаратуру ў школах прымусіць не могуць... Сёння лепш перлы з "У кантакце" чытаць...

  • Csth_poL 23 февраля 2016 в 08:46 из Беларуси

    Литвинов_Павел (22.02.2016 10:27) писал(a):
    "Свою мову"...? В том то и дело, что не "своя" она, а навязанная для создания нации-гомункула в угоду правящим элитам.
    Очень точно сказано: вся эта бутафория создаётся только для одного - чтобы была ещё одна должность перзидента.

  • IIAPTbI3AH13 23 февраля 2016 в 21:09 из Беларуси

    Подсказываю... https://www.youtube.com/watch?v=tXFsQIDwILw

  • id140083255 9 марта 2016 в 14:03 из Беларуси

    ...так какие итоги конкурса?... чем всё закончилось?... кто победитель???....

  • id120184421 12 марта 2016 в 23:51 из Беларуси

    https://www.youtube.com/watch?v=saiszVKcjfI Мова жыве, пакуль на ёй гавораць людзi

  • id140083255 15 марта 2016 в 19:48 из Беларуси

    ...ПОБЕДИТЕЛЬ УЖЕ ИЗВЕСТЕН???... Мне кто нибудь ответит чем закончился конкурс?... ДАЙТЕ ССЫЛКУ НА ВИДЕО ПОБЕДИТЕЛЯ!!! ...хотя я все видео чтения стихов посмотрела бы с удовольствием... ну или хотя бы напишите общую статейку с подробным описанием происходящего... чьи стиху читают?... про что стихи?... или напишите дату, когда что будет известно, к концу месяца или к концу весны???... ну что б я не волновалась, что новость пропустила... а то захожу два раза в день, ищу, вычитываю, вы спрашиваю - ничего не нахожу, волнуюсь что может уже пропустила... Никакой конкретики!!!... Я просто очень хочу поздравить победителя!!!...

  • id120184421 17 марта 2016 в 18:49 из Беларуси

    id140083255 (15.03.2016 19:48) писал(a):
    ...ПОБЕДИТЕЛЬ УЖЕ ИЗВЕСТЕН???... Мне кто нибудь ответит чем закончился конкурс?... ДАЙТЕ ССЫЛКУ НА ВИДЕО ПОБЕДИТЕЛЯ!!! ...хотя я все видео чтения стихов посмотрела бы с удовольствием... ну или хотя бы напишите общую статейку с подробным описанием происходящего... чьи стиху читают?... про что стихи?... или напишите дату, когда что будет известно, к концу месяца или к концу весны???... ну что б я не волновалась, что новость пропустила... а то захожу два раза в день, ищу, вычитываю, вы спрашиваю - ничего не нахожу, волнуюсь что может уже пропустила... Никакой конкретики!!!... Я просто очень хочу поздравить победителя!!!...
    Победитель будет известен 21 марта. Конкурс длится ровно месяц.

  • id120184421 17 марта 2016 в 18:51 из Беларуси

    id140083255 (15.03.2016 19:48) писал(a):
    ...ПОБЕДИТЕЛЬ УЖЕ ИЗВЕСТЕН???... Мне кто нибудь ответит чем закончился конкурс?... ДАЙТЕ ССЫЛКУ НА ВИДЕО ПОБЕДИТЕЛЯ!!! ...хотя я все видео чтения стихов посмотрела бы с удовольствием... ну или хотя бы напишите общую статейку с подробным описанием происходящего... чьи стиху читают?... про что стихи?... или напишите дату, когда что будет известно, к концу месяца или к концу весны???... ну что б я не волновалась, что новость пропустила... а то захожу два раза в день, ищу, вычитываю, вы спрашиваю - ничего не нахожу, волнуюсь что может уже пропустила... Никакой конкретики!!!... Я просто очень хочу поздравить победителя!!!...
    https://www.youtube.com/watch?v=saiszVKcjfI Этот ролик был отправлен на конкурс

  • id120184421 17 марта 2016 в 19:01 из Беларуси

    Хотелось бы победить в этом конкурсе, дабы пополнить школьную библиотеку книгами белорусских классиков. А школа у нас белорусскоязычная. Одна из немногих

  • id120184421 1 апреля 2016 в 17:35 из Беларуси

    А итоги конкурса когда-то собираются подвести?

  • alexei_srebniak 2 мая 2016 в 20:56 из Беларуси

    Паважаны TUT!!!! Калі ўжо чакаць вынікі конкурсу? Час ідзе, а вынікаў няма(

  • Доктор_Ха 2 мая 2016 в 22:25 из Беларуси

    алесь_багданаў (21.02.2016 10:58) писал(a):
    Странный вопрос! На каком языке читать ко дню беларусской мовы. Попробуйте на хинди...
    На гэтай мадернiзаванай сталінскай мове абрыдла чытаць і пісаць.

  • Доктор_Ха 2 мая 2016 в 22:28 из Беларуси

    Литвинов_Павел (22.02.2016 10:27) писал(a):
    "Свою мову"...? В том то и дело, что не "своя" она, а навязанная для создания нации-гомункула в угоду правящим элитам.
    Именно так. И выше постом написал. Никто в РБ на такой искуственной мове на селе не говорит, осбобенно те кто постарше или кто 120-х годов рождения.