Политика
Экономика и бизнес
Общество
В мире
Происшествия
Финансы
Недвижимость
Авто
Спорт
Леди
42
Ваш дом
Афиша
Новости компаний

Программы и проекты TUT.BY
  • Другие новости

Кругозор


Белтэлерадыёкампанія прэзентуе новы 5-серыйны праект “Шляхта. Брутальная гісторыя”, у якім  прадстаўлены нестандартны погляд на эліту беларускіх земляў. Прэм'ера адбудзецца на канале Беларусь 3 з 23 па 27 чэрвеня. А пакуль TUT.BY эксклюзіўна прадстаўляе цалкам першую серыю. 

Внимание! У вас отключен JavaScript, ваш браузер не поддерживает HTML5, или установлена старая версия проигрывателя Adobe Flash Player.

Открыть/cкачать видео (79.08 МБ)

Тэрмін "шляхта", на жаль, і сёння часта памылкова перакладаюць як “дваранства”, бо цэлае пакаленне вырасла на падручніках, дзе наша гісторыя была цесна пераплеценая з рускай. Але, калі ва ўсходняй суседкі, дваране былі пры двары і падпарадкоўваліся царскім асобам, то беларуская шляхта, наадварот, кіравала і нават уплывала на выбар караля ў часы Рэчы Паспалітай.

Шматлікія роды адносілі сябе да шляхты, але пасля падзелу Рэчы Паспалітай былі гвалтоўна запісаныя ў сялянства. Многія не жадалі ці не мелі дакументаў, каб пацвердзіць свой статус і тым самым перайсці ў рускае дваранства. Дарэчы, менавіта тады пачаліся судовыя працэссы з-за массавай падробкі дакументаў. Пад следства траплялі многія прадстаўнікі органаў улады. Доўгі час да сялян прыпісвалі шляхціца Янку Купалу. Дзесяцігоддзі не маглі даказаць сваё паходжанне Дунін-Марцінкевіч, Адам Міцкевіч. З беларускай шляхты бяруць свае вытокі роды Грыбаедава і Фелікса Дзяржынскага.

Здымкі праекта вяліся як на тэрыторыі сучаснай Беларусі, так і ў Санкт-Пецярбургу і Варшаве. Сёння ў гэтых гарадах асела шмат нашчадкаў беларускай эліты. Прадстаўнікі роду Дзіконскіх расказваюць, як ў савецкі час, жывучы ў камуналках, нацярпеліся ад нагавораў суседзяў, якія называлі іх "польскімі панамі". Аўтары праекта даследуюць пытанне, чаму менавіта ”польскімі”, калі ўсе роды жылі на тэрыторыі ВКЛ, хоць і ў саюзе з Рэччу Паспалітай. Журналісты наведалі адразу некалькі родаў ў Варшаве. Многія з іх ніколі не былі ў Беларусі, але прынялі запрашэнне наведаць малую радзіму. 

Род Радзівілаў таксама не абмінулі ўвагай. Старэйшына клана Мацей Радзівіл расказаў шмат кранальных сямейных фактаў, якія не апісаныя ні ў адной кнізе. Праект заснаваны на такіх гісторыях.   

Комментарии с форума

Избранные комментарии
  • bulba70 17 июня 2014 в 01:05 из Беларуси

    Вельми цікава, прыемна і... нязвыкла глядзець. Нібы пусцілі туды, дзе заўжды "совершенно секретно". От, каб такіх праектаў ды паболей. Для сябе ж... . Добрая справа, малайцы!

  • 2147849 17 июня 2014 в 11:59 из Беларуси

    Очень интересный и нужный фильм! Только сюжет какой-то торопливый, рваный, все как-то вскользь. Несколько раз повторили о подделках документов о шляхетстве - а тему не развили: кто, зачем, что это значит? Остался как бы намек на то, что шляхта шляхтой не была на самом деле... А вопрос этот на самом деле сложный, чтобы просто так вот говорить о 90% подделок. Сколько из этих подделок были вынужденными, чтобы доказать, что ты "не верблюд"?

  • vjacesl 17 июня 2014 в 13:46 из Беларуси

    Идет, идет переосмысливание народом своей истории и своего места в этой истории! Обратите внимание на телепередачи в последнее время, открытие памятников, возрождение ремесел... Мы шаг за шагом движемся к настоящей независимости, независимости своего духа в объединении народа духовно, культурно и исторически. Чем больше будут обращаться к истории телевизионщики, писатели, власти, тем быстрее произойдет единение народа Беларуси и земли Беларускай в единое целое, когда работать на процветение и восславу Беларуси станет престижно. Все мы шляхтичи и давайте этим гордиться!

  • gladki-katlubay 17 июня 2014 в 17:04 из Беларуси

    Шляхецтва- ізвечная мара беларусаў аб свабодзе. Кожны мужчына імкнуўся стаць і мог стаць шляхціцам, каб і дзеці былі свабоднымі, шляхецтва наследавалася.Дастаткова было праявіць асабістую мужнасць у бітве і атрымаць шляхецтва ад караля ці князя.

  • stormlord 17 июня 2014 в 08:57 из Беларуси

    defis (17.06.2014 01:04) писал(a):
    Чаму не зрабиць платную паслугу у библиятэке - генеалагичнае дрэва. Думаю было б цикава усим. А так сам марнуеш час. Увогуле, генеалогия - вельми важны аспект жыцця для любога чалавека, хто жыве не адным днем и хоча заставиць пасля сябе нейкую памяць.
    А вы проработайте вопрос.Национальный архив РБ предоставляет платную услугу по поиску архивных документов о ваших предках. Стоит это от 200 до 1000 долларов примерно. Проблема в том, что многие документы остались в Литве, Польше и России, поэтому есть риск заплатить деньги, но не получить результата.

  • Rabro 17 июня 2014 в 09:44 из Беларуси

    stormlord (17.06.2014 08:57) писал(a):
    А вы проработайте вопрос.Национальный архив РБ предоставляет платную услугу по поиску архивных документов о ваших предках. Стоит это от 200 до 1000 долларов примерно. Проблема в том, что многие документы остались в Литве, Польше и России, поэтому есть риск заплатить деньги, но не получить результата.
    Моему свояку родословная по обоим родителям обошлась где-то около 2000уе, за полтора года и в 16 век. Но не у всех есть такая возможность, и не всем так везет.

  • Тоби 17 июня 2014 в 13:33 из Беларуси

    Жду остальные серии.

  • vargentorn 17 июня 2014 в 16:41 из Беларуси

    Наконт "кожны трэці быў шляхтіч" таксама цікавае пытанне "адкуль лічбы" Бо звыайна даследчыкамі называецца лічба 8-10% ад агульнай колькасці тагачаснага насельніцтва ВКЛ і РП увогуле.

  • 2147849 17 июня 2014 в 16:47 из Беларуси

    vargentorn (17.06.2014 16:41) писал(a):
    Наконт "кожны трэці быў шляхтіч" таксама цікавае пытанне "адкуль лічбы" Бо звыайна даследчыкамі называецца лічба 8-10% ад агульнай колькасці тагачаснага насельніцтва ВКЛ і РП увогуле.
    Я в фильме услышал цифру 20%. Тоже удивился.

  • Жанн_Чубуков 17 июня 2014 в 19:09 из Беларуси

    Брутальности заявленной пока не заметил

  • alex.artemiev 17 июня 2014 в 22:36 из Беларуси

    defis (17.06.2014 01:04) писал(a):
    Чаму не зрабиць платную паслугу у библиятэке - генеалагичнае дрэва. Думаю было б цикава усим. А так сам марнуеш час. Увогуле, генеалогия - вельми важны аспект жыцця для любога чалавека, хто жыве не адным днем и хоча заставиць пасля сябе нейкую памяць.
    Она вобще-то есть) Услуга эта. http://niab.by/arhiv/uslugi/

  • A_K 17 июня 2014 в 22:55 из Беларуси

    vjacesl (17.06.2014 13:46) писал(a):
    Идет, идет переосмысливание народом своей истории и своего места в этой истории! Обратите внимание на телепередачи в последнее время, открытие памятников, возрождение ремесел... Мы шаг за шагом движемся к настоящей независимости, независимости своего духа в объединении народа духовно, культурно и исторически. Чем больше будут обращаться к истории телевизионщики, писатели, власти, тем быстрее произойдет единение народа Беларуси и земли Беларускай в единое целое, когда работать на процветение и восславу Беларуси станет престижно. Все мы шляхтичи и давайте этим гордиться!
    давно пора

  • PanSportsmen 18 июня 2014 в 10:49 из Швейцарии

    За окном ДВАДЦАТЬ ПЕРВЫЙ век (!!!), а некто на Беларуси начинает лопатить сословные разборки более чем двухсотлетней давности! Остается напомнить следующее. 1. Всякие сословные различия между людьми отменены на территории Российской империи с 1 марта 1917 года. 2. Отмена сословных различий (феодального пережитка) - есть безусловно ПОЛОЖИТЕЛЬНЫЙ ШАГ в истории Беларуси и белорусов. 3. Относить кого то к "элите" (!!!) по сословным критериям - по меньшей мере ГЛУПОСТЬ. Если не преступление! 4. Хотите порассуждать об "элите" - определитесь с критериями отнесения к элите. В настоящее время - это ЧЕЛОВЕЧЕСКИЕ и ПРОФЕССИОНАЛЬНЫЕ достоинства человека.

  • Марына_Пічэрская 18 июня 2014 в 11:00 из Беларуси

    Rabro (17.06.2014 09:21) писал(a):
    Хорошее дело! Но и здесь "сарматская гипотеза" происхождения шляхты.Почему одну только назвали? А чем хуже гипотеза происхождения самых знатных шляхетных родов от римских цезарей? Вот все, чтобы только не упоминать о балтском происхождении, о том, что "литовских" гедиминов и свидригайл тут полно жило, а на самом деле литвинских, а не литовских, которые поменяли потом имена на христианские и язык на славянский койне.
    Якраз такі не ліцвінскіх а "літоўскіх гедымінаў", але народ - ліцвіны, а тыя што зараз літоўцамі мы называем. то ж літувісы ці гістарычна - жамойты..

  • PanSportsmen 18 июня 2014 в 11:06 из Швейцарии

    Добавлю следующее. Хватит копаться в исторической рухляди и искать там нечто "новое" для нашей сегодняшней жизни! Оставьте это дело для историков, ученых, узких специалистов! Займитесь ДЕЙСТВИТЕЛЬНО ВАЖНЫМ ДЕЛОМ для нашей сегодняшней жизни! Вокруг масса проблем - от быта до образования, здоровья и производства. Их решение продвинет нашу страну и наше общество ВПЕРЕД. Сделает их более конкурентоспособными в современном мире. Вот чем надо заниматься на широком телеэкране, а не ерундой!

  • Марына_Пічэрская 18 июня 2014 в 11:09 из Беларуси

    2147849 (17.06.2014 11:59) писал(a):
    Очень интересный и нужный фильм! Только сюжет какой-то торопливый, рваный, все как-то вскользь. Несколько раз повторили о подделках документов о шляхетстве - а тему не развили: кто, зачем, что это значит? Остался как бы намек на то, что шляхта шляхтой не была на самом деле... А вопрос этот на самом деле сложный, чтобы просто так вот говорить о 90% подделок. Сколько из этих подделок были вынужденными, чтобы доказать, что ты "не верблюд"?
    Правільна, бо многія ня меді дакументаў н ашляхетнасць..у нас проста яны былі не абавязковымі, я так разумею..Я ведаю што мая бабуля адна паходзіла з шляхетнай сямьі. але ж дакументаў ня мелі яны і іх пазбавілі афіцыйнай шляхетнасці..а нават калі здымкі глядзець часоў маіх прадзедаў, то там нават бачна што не з сялянаў..і дзед заўжды адчуваў віну сваю, казаў што сапсаваў жыццё бабулі, вымусіўшы жыць з ім у вёсцы і працаваць на зямлі, яна ж нен прывыкла..

  • SonicYouth 18 июня 2014 в 17:35 из Беларуси

    gladki-katlubay (17.06.2014 17:04) писал(a):
    Шляхецтва- ізвечная мара беларусаў аб свабодзе. Кожны мужчына імкнуўся стаць і мог стаць шляхціцам, каб і дзеці былі свабоднымі, шляхецтва наследавалася.Дастаткова было праявіць асабістую мужнасць у бітве і атрымаць шляхецтва ад караля ці князя.
    Кстати, похоже на идею из "Звездного Десанта" Хайнлайна - гражданин - это тот, кто отслужил в армии. Отслужил - имеешь политические права.

  • 2147849 19 июня 2014 в 09:44 из Беларуси

    PanSportsmen (18.06.2014 11:06) писал(a):
    Добавлю следующее. Хватит копаться в исторической рухляди и искать там нечто "новое" для нашей сегодняшней жизни! Оставьте это дело для историков, ученых, узких специалистов! Займитесь ДЕЙСТВИТЕЛЬНО ВАЖНЫМ ДЕЛОМ для нашей сегодняшней жизни! Вокруг масса проблем - от быта до образования, здоровья и производства. Их решение продвинет нашу страну и наше общество ВПЕРЕД. Сделает их более конкурентоспособными в современном мире. Вот чем надо заниматься на широком телеэкране, а не ерундой!
    Какой гениальный совет! Предлагаю и в театры не ходить! Пусть узкие специалисты этим занимаются! Нафиг нам вообще культура!!!

  • Зьмiцер_Рагачоў 20 июня 2014 в 01:03 из Беларуси

    vargentorn (17.06.2014 01:15) писал(a):
    Слова "шляхта"паходзіць ад нямецкага shlaht, што азначае "бітва". Дакладна яго можна перакласці як "ваяры, людзі бою". 3 нямецкае мовы слова "шляхта" трапіла ў польскую, пасля ў беларускую, дзе яно паступова атаясамілася з паноўным маёмным станам. У сучаснай гістарычнай навуцы тэрмін "шляхта " выкарыстоўваецца дзеля азначэння асобнага дваранскага стану ў Вялікім княстве Літоўсктм і Рэчы Паспалітай. Для даведкі.
    толькі, відаць - Schlacht

  • Игорь_Тихонюк 25 июня 2014 в 22:26 из Беларуси

    Молодцы, что начали работу. И всё-таки, почему в фильме не встречается ни разу слово "литвин"? Ещё было бы правильно рассказать с какого времени начали использавать слово "беларус"? и т.д.

  • volk_liut 26 июня 2014 в 10:38 из Беларуси

    "ДВАРАНСТВА" - нет такого слова в беларуском языке!

  • tarabonda 29 июня 2014 в 21:45 из Беларуси

    Игорь_Тихонюк (25.06.2014 22:26) писал(a):
    Молодцы, что начали работу. И всё-таки, почему в фильме не встречается ни разу слово "литвин"? Ещё было бы правильно рассказать с какого времени начали использавать слово "беларус"? и т.д.
    Так! Я толькі што прачытаў на сваім букрыдэры "Історію государства российского" Кара Мурзы ) (Карамзіна)) 1815 па-мойму года. Усе сённяшнія беларускія землі ён называў Літвой (раз ці два Крывіяй) . У 1815-м годзе назвы Беларусь проста не было. Што, дарэчы, цікава - "Історія государства российского" Карамзіна беларускія землі "русскімі" называюцца фактычна вельмі ускосна..... і у кнізе не разглядаюцца як тэрыторыі Масковіі (назвы "Россія" і "русскіе" Кара-Мурза у сваім опусе ужывае некарэктна)

  • tarabonda 29 июня 2014 в 21:52 из Беларуси

    ой )), забыў самае галоўнае: выпадкова (бо ТВ уключаю 2-4 разы на месяц)) прагледзеў 1-ю серыю шляхты і быў вельмі нечакана ))) прыемна уражаны. Прыемнасць у тым што у серыі адсутнічала непатрэбная дыдактыка а-ля "політінформаціі" )) Дзякую БТ-3!

  • tarabonda 29 июня 2014 в 22:10 из Беларуси

    vargentorn (17.06.2014 01:15) писал(a):
    Слова "шляхта"паходзіць ад нямецкага shlaht, што азначае "бітва". Дакладна яго можна перакласці як "ваяры, людзі бою". 3 нямецкае мовы слова "шляхта" трапіла ў польскую, пасля ў беларускую, дзе яно паступова атаясамілася з паноўным маёмным станам. У сучаснай гістарычнай навуцы тэрмін "шляхта " выкарыстоўваецца дзеля азначэння асобнага дваранскага стану ў Вялікім княстве Літоўсктм і Рэчы Паспалітай. Для даведкі.
    Э! У першай жа серыі было сказана, што шляхта - гэта не ёсць "дворянство", бо датычыцца фактычна ваеннай складаючай. Шляхта - гэта тыя, хто "адказваў" за абарону дзяржавы.

  • DannyV 8 июля 2014 в 02:51 из Беларуси

    PanSportsmen (18.06.2014 11:06) писал(a):
    Добавлю следующее. Хватит копаться в исторической рухляди и искать там нечто "новое" для нашей сегодняшней жизни! Оставьте это дело для историков, ученых, узких специалистов! Займитесь ДЕЙСТВИТЕЛЬНО ВАЖНЫМ ДЕЛОМ для нашей сегодняшней жизни! Вокруг масса проблем - от быта до образования, здоровья и производства. Их решение продвинет нашу страну и наше общество ВПЕРЕД. Сделает их более конкурентоспособными в современном мире. Вот чем надо заниматься на широком телеэкране, а не ерундой!
    дазвольце з Вамі не пагадзіцца - праблемы ад ладу і адукацыі, здароўя і вытворчасці немагчыма вырашыць без сталай ідэалогіі, аднак сінтэтычная прыдуманая нейкімі ідэолагамі парадыгма не годна, таму што не прыжывецца. Патрэбны нейкія ідэі, якія б аб'ядноўвалі людзей, давалі стымулы для пленнай дзейнасці, далі б людзям мараль, якая б была прынята усімі і была б на карысць усяму грамадству

  • DannyV 8 июля 2014 в 03:07 из Беларуси

    Аднак браць за аснову ідэалогіі светапогляд шляхты таксама немагчыма, не гледзячы на прывабнасць шляхетнага гонару і годнаці (рускія дваране - царскія халопы, а я - чалавек і гонар маю), ды і пачуцці неабыякавасці і адказнасці за сябе і свой край далёка някепскія, аднак, па-першае, яны ж былі амаль усе знішчаны і у дэмакратычным грамадстве проста не знойдзеце падтрымкі такім поглядам, па-другое, прычыны, па якім яны сышлі з арэны гісторыі: раздалбайства на узроўні анархіі - кожны сам сабе пан, безгаспадарчасць як у тыповых прадстаўнікоў феадальнага строю, ганарыстасць і высакамернасць, бо нельга кагосьці лічыць больш ці меньш годным толькі на падставе вартасці роду - на гэтым феадалізм і пагарэў

  • DannyV 8 июля 2014 в 03:11 из Беларуси

    volk_liut (26.06.2014 10:38) писал(a):
    "ДВАРАНСТВА" - нет такого слова в беларуском языке!
    а "набіліцет" ёсць?

  • DannyV 8 июля 2014 в 03:14 из Беларуси

    Зьмiцер_Рагачоў (20.06.2014 01:03) писал(a):
    толькі, відаць - Schlacht
    ther schlecht

  • DannyV 8 июля 2014 в 03:31 из Беларуси

    альтернативная этимология "шляхты" - люди со "шляха" (люди дороги, в отличие от оседлых селян и мещан, были более мобильны, ходили в походы, первоначально бояре, вояры - члены княжеских дружин, которые первоначально тоже в основном ходили в походы, бродяги по жизни) (в порядке бреда)

  • Zhakonya 8 июля 2014 в 23:19 из Беларуси